Acasă Sănătate Articol de sănătate bilingv (Bilingual health article). Eco Livada (de cireșe bio)...

Articol de sănătate bilingv (Bilingual health article). Eco Livada (de cireșe bio) „Sakura Matata” – de la sol viu la agricultură regenerativă (The secret behind an organic cherry orchard – From living soil to regenerative agriculture) – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic al CUFR – Centre of French Graduate and Postgraduate advice, education and R&D)

572
0

Lansarea cărții „Investigații Jurnalistice” (autor prof. univ. Thomas Csinta) la Biblioteca Academiei Române (Amfiteatrul Ion Heliade – Rădulescu), dedicată G-ralului Bartolomeu – Constantin Săvoiu (cu o prefață a scriitorului Christian W. Schenk). Eveniment organizat de către ODPD (Organization for the Defense Prisoners from the Diaspora/Organizația pentru Apărarea Deținuților din Diaspora – președinte fondator jurist Cătălin Asavinei)

OADD (Organizația pentru Apărarea Deținuților din Diaspora) vă stă la dispoziție 24h/24h, 7z/7z.
Pentru orice problemă legata de justiția franceză ne puteți contacta pe site-ul organizației  

Victorie istorică în dosarul de cavadruplu familicid Dany Leprince. Investigațiile jurnalistice și științifice (private) ale Profesorului Thomas Csinta în centrul atenției justiției franceze pentru revizuirea procesului lui Dany Leprince (condamnat la închisoare pe viață în 1997 pentru presupusa sa faptă comisă în 1994) – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic al CUFR – Centre of French Graduate and Postgraduate advice, education and R&D)

Cireșele sunt pe „lista neagră” a pesticidelor din lume de ani de zile (lista de Dirty dozen, conceputa de cei de la Environmental Working Group). Cercetătorii au găsit glifosat în sperma umană și au comparat efectul pesticidelor agricole cu cel al fumatului. Livada Sakura Matata a ales calea opusă: un ecosistem viu care produce sănătate. În fiecare sezon, românii pun aceeași întrebare, de ce costă cireșele bio mai mult? Răspunsul nu se află pe etichetă. Se află în solul livezii, în întreținerea ecosistemului din livadă și în decizia de a nu folosi niciun pesticid de sintezănu pentru că legea o cere, ci pentru valori și știința care o justifică.

Cireșele se numără în fiecare an printre fructele cu cel mai ridicat nivel de reziduuri de pesticide la nivel mondial-incluse constant pe lista Dirty Dozen publicată de Environmental Working Group (EWG), organizația americană de referință în siguranța alimentară. Conform celui mai recent raport EWG (2025), 96% din probele de cireșe convenționale conțin reziduuri de pesticide. Se pare că 4/5 substanțe detectate cel mai frecvent sunt fungicide boscalid, fludioxonil, pyraclostrobin și pyrimethanil-asociate în studii cu perturbări hormonale și potențial cancerigen.

Un detaliu care lipsește de obicei din conversație: aceste fungicide sunt aplicate adesea după recoltare, pentru ca fructul să reziste transportului și să arate impecabil în raft. Două studii publicate recent completează tabloul: Glifosatul în sperma umană (Ecotoxicology and Environmental Safety, 2024). Cercetători francezi au detectat pentru prima dată glifosat– ingredientul activ din Roundup, cel mai folosit erbicid din lume-în lichidul seminal uman, la concentrații de 4 ori mai mari decât în sânge. Studiul, realizat pe 128 de bărbați dintr-o clinică de infertilitate, a găsit o corelație pozitivă între prezența glifosatului și markerii de stres oxidativ la nivelul ADN-ului spermatozoizilor. Autorii recomandă explicit adoptarea unei diete bio ca măsură de reducere a expunerii. Studiul subliniază că nu s-a dovedit cauzalitate directă cu parametrii spermogramei – este un semnal de alarmă, nu un verdict.

Pesticidele și riscul de cancer (Frontiers in Cancer Control and Society, 2024). O analiză națională americană a concluzionat că, pentru anumite tipuri de cancerleucemie, limfom non-Hodgkin, cancer de vezică urinară, colon, plămâni și pancreas-efectul cancerigen al pesticidelor agricole este comparabil ca magnitudine cu cel al fumatului. Autorul principal, prof. Isain Zapata de la Rocky Vista University, a subliniat că nu e vorba de un singur pesticid, ci de cocktailul a zeci de substanțe aplicate simultan pe aceleași culturi. Contextul european este și el relevant: UE a extins autorizarea glifosatului până în 2034, deși dovezile privind efectele sale toxicologice rămân subiect de dezbatere între instituțiile de reglementare.

Ce face diferit Eco Livada Sakura Matata? se diferențiază prin abordarea de agricultură regenerativă axată pe crearea unui sol viu și echilibrat. Această metodă exclude complet pesticidele și îngrășămintele sintetice, bazându-se pe un ecosistem natural în care copacii sunt hrăniți organic pentru a produce fructe certificate ecologic. Timp de 3 ani livada din Mizil a fost monitorizată, fiind in conversie bio. Din anul 2025 avem certificarea de bio, atestare care vine de la organismul de certificare TÜV Austria România-unul dintre cei mai riguroși certificatori din Europa. Dar certificatul nu e scopul. E dovada pe hârtie a unei filosofii aplicate zilnic.

 

1.  Sol viufundamentul întregului sistem

  • În loc de îngrășăminte chimice care suprimă viața microbiologică din pământ, livada folosește acizi humici și biostimulatori naturali. Un sol cu miliarde de microorganisme active produce un fruct cu densitate nutritivă reală, nu o cireașă umflată cu apă și zahăr.

2. Analize atente la laboratoare din țară și din străinătateprevenție prin nutriție de precizie

  • Rezultatele arată ce micronutrienți lipsesc și ne ajută să ne ajustăm intervențțile. Un pom perfect hrănit are un sistem imunitar suficient de puternic încât dăunătorii nu îl atacă-  prevenție, nu reacție. Exact ca și la noi, oamenii.

3. Zeolit și microbi benefici în loc de insecticide

  • Zeolitul, un praf vulcanic natural, creează o barieră fizică pe coaja fructelor. Microbi benefici cu rol de insecticide biologice completează protecția. Albinele și-au făcut colonie permanentă în livadă și asta este pentru noi un indicator biologic mai relevant decât orice certificat.

4. Calciu și bor naturalcoajă tare fără ceară artificială

  • Forme naturale de calciu și bor întăresc coaja cireșei din interior. Rezultatul: un fruct ferm, crocant, care rezistă la transport fără nicio ceară artificială și fără conservanți post-recoltă.

5. Sincronizare cu biologia pomului—nu cu calendarul de tratamente.

  • Stresul termic al pomilor este monitorizat în timp real (VPD, Delta T). Nu se intervine niciodată când pomul suferă de căldură. Tratamentele foliare se fac dimineața devreme, în sincron cu metabolismul plantei. Coroanele rămân aerisite pentru dezinfecție naturală prin lumina solară.

„Intenția noastră nu este să producem doar cireșe, ci să producem sănătate pe care o poți mânca direct din pom. Ne-am dorit asta pentru familia noastră, în primul rând. Și apoi și pentru toți clienții noștri, care au valori similare cu ale noastre. Ne bucurăm că ne iese, învățăm zilnic și devenim mai buni.”— Claudia & Cătălin Buneci, fondatori Sakura Matata

Peut être une image de texte qui dit ’Dulceatu Dulceata P cirese irese decirese TIA Pe raKab de Dulccana Dulce ceata cures Dulcea Pue cire ሪያ Ieeata’

Notă. Sakura Matata. Claudia-nutriționistă și coach de medicină funcțională pentru sănătate hormonală-și Cătălin- agricultor reconvertit din finanțist—au construit Eco Livada Sakura Matata pentru copiii lor. Și pentru copiii tăi. Livada din Mizil produce cireșe delicioase, certificate bio de TÜV Austria România, livrate în toată țara în timpul sezonului.

Studiile menționate în acest comunicat sunt disponibile public

  • Vasseur et al. (2024)—Glyphosate presence in human sperm. Ecotoxicology and Environmental Safety, Vol. 278. DOI: 10.1016/j.ecoenv.2024.116410
  • Zapata et al. (2024)—Pesticide exposure and cancer risk. Frontiers in Cancer Control and Society.
  • EWG Shopper’s Guide to Pesticides in Produce (2025)— ewg.org/foodnews

English version

For years, cherries have ranked among the world’s most pesticide-contaminated fruits, consistently appearing on the „Dirty Dozen” list compiled by the Environmental Working Group (EWG). Researchers have detected glyphosate in human semen and have compared the carcinogenic impact of agricultural pesticides to that of smoking. At Sakura Matata Orchard, we have chosen the opposite path: creating a living ecosystem that produces health. Every season, consumers ask the same question: Why do organic cherries cost more? The answer is not found on the label. It lies in the orchard’s soil, in the careful stewardship of its ecosystem, and in the conscious decision to avoid all synthetic pesticides—not because regulations require it, but because our values do, and science increasingly supports them.

Every year, cherries rank among the fruits with the highest pesticide residue levels worldwide, consistently appearing on the Dirty Dozen list published by the Environmental Working Group (EWG), one of the leading authorities on food safety. According to the latest EWG report (2025), 96% of conventionally grown cherry samples contain pesticide residues. Four of the five most frequently detected substances are fungicidesboscalid, fludioxonil, pyraclostrobin, and pyrimethanil—which have been associated in scientific studies with endocrine disruption and potential carcinogenic effects. A detail often missing from the conversation is that many of these fungicides are applied after harvest, helping fruit survive transportation and maintain a flawless appearance on supermarket shelves. Two recently published studies add important context:

Glyphosate found in human semen (Ecotoxicology and Environmental Safety, 2024)

French researchers detected glyphosatethe active ingredient in Roundup, the world’s most widely used herbicide—in human seminal fluid for the first time, at concentrations four times higher than those found in blood. Conducted on 128 men attending a fertility clinic, the study found a positive correlation between glyphosate presence and oxidative stress markers affecting sperm DNA. The authors explicitly recommend adopting an organic diet as a measure to reduce exposure. The study also emphasizes that it did not establish a direct causal relationship with standard semen parameters—it is a warning signal, not a final verdict.

Pesticides and cancer risk (Frontiers in Cancer Control and Society, 2024)

A nationwide U.S. analysis concluded that, for certain cancers—including leukemia, non-Hodgkin lymphoma, bladder, colon, lung, and pancreatic cancers—the carcinogenic impact of agricultural pesticides is comparable in magnitude to that of smoking. Lead author Professor Isain Zapata of Rocky Vista University stressed that the concern is not a single pesticide, but rather the combined exposure to dozens of chemicals simultaneously applied to the same crops. The broader European context is also relevant: the European Union has extended the authorization of glyphosate until 2034, despite ongoing scientific and regulatory debate regarding its toxicological effects.

What makes Sakura Matata organic orchard different

For three years, our orchard in Mizil underwent strict monitoring during its organic conversion process. In 2025, it officially received organic certification from TÜV Austria Romania, one of Europe’s most rigorous certification bodies. But certification is not the goal—it is simply the documented proof of a philosophy we practice every day.

1. Living soil: The foundation of the entire system

  • Instead of chemical fertilizers that suppress microbial life in the soil, we use humic acids and natural biostimulants. Soil rich in billions of active microorganisms produces fruit with genuine nutritional density—not cherries inflated with water and sugar.

2. Advanced laboratory testingPrevention through precision nutrition

  • Regular analyses performed in Romanian and international laboratories identify micronutrient deficiencies and help us fine-tune our interventions. A perfectly nourished tree develops a strong enough immune system that pests simply become less of a threat. Prevention, not reaction—the same principle applies to human health.

 

3. Zeolite and beneficial microorganisms instead of insecticides

Zeolite, a natural volcanic mineral powder, creates a physical protective barrier on the fruit’s skin. Beneficial microorganisms with biological insecticidal properties complete the defense system. Bees have established a permanent colony in our orchard—a biological indicator that, to us, is more meaningful than any certificate.

 

4. Natural calcium and boronStrong skin without atificial wax

  • Natural forms of calcium and boron strengthen the cherry skin from within, resulting in firm, crunchy fruit that withstands transportation without artificial wax coatings or post-harvest preservatives.

5. Working with the tree’s biology, not against it

  • Tree heat stress is monitored in real time using VPD and Delta T measurements. We never intervene when the trees are under thermal stress. Foliar applications are performed early in the morning, synchronized with the plant’s natural metabolism, while the tree canopies are carefully managed to allow sunlight to provide natural disinfection.

„Our goal is not simply to grow cherries, but to grow health—fruit you can eat straight from the tree with confidence. We wanted this first and foremost for our own family, and then for all our customers who share the same values. We’re proud of what we’ve achieved, and we continue learning and improving every single day.”Claudia & Cătălin Buneci, Founders of Sakura Matata

Note. Claudia, a nutritionist and functional medicine health coach specializing in hormonal health, and Cătălin, a former finance professional turned regenerative farmer, created the Sakura Matata Organic Orchard for their children—and for yours. Located in Mizil, Romania, the orchard produces delicious, TÜV Austria Romania-certified organic cherries, delivered nationwide during the harvest season. For more information and orders, visit ewbsite: Cirese Bio.

The scientific studies referenced in this press release are publicly available:

  • Vasseur et al. (2024)—Glyphosate Presence in Human Sperm. Ecotoxicology and Environmental Safety, Vol. 278. DOI: 10.1016/j.ecoenv.2024.116410
  • Zapata et al. (2024)—Pesticide Exposure and Cancer Risk. Frontiers in Cancer Control and Society.
  • Environmental Working Group (2025)—EWG Shopper’s Guide to Pesticides in Produce (Dirty Dozen). ewg.org/foodnews

Nota redacției. (Thomas Csinta redactor șef  și director al publicației)

Atac canin sângeros la Hărman – Zona Metropolitană Brașov (I). Scrisoare deschisă Primarului comunei Hărman (ZMBv) Onoriu–Aurelian Velican și Șefului Postului de Poliție din Hărman Nicolae Agapie. „Exemplarul” canin al speciei „Canis lupus familiaris” al „exemplarului” (in)uman Gabriel Ungureanu circulă în comună, încă, în libertate (fără stăpân, fără lesă, fără zgardă etc) și face victime

Atac canin sângeros la Hărman – Zona Metropolitană Brașov (II). Răspunsul de „complezență” („tipizat”) al Agentului șef principal Nicolae Agapie șeful Postului de Polițe din comuna Hărman (ZMBv) la plângerea depusă pentru „vătămarea corporală gravă” a Puiuțului Buck, adresată, simultan, și primarului comunei Onoriu–Aurelian Velican

Editorialul verii – „Dispozitivul” Lansarea de carte & „mecanismele de schimb” ale acestuia la „periferia” legii – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic) al CUFR (Centre of French Graduate and Postgraduate advice, education and R&D). Corespondență de la Vasile – Dan Marchiș (poet, eseist, publicist, fondatorul revistei „Sintagme codrene”) cu o notă a redacției (Thomas Csinta – scientist, research professor & director at CUFR R&D, chief editor & director at Jurnalul Bucureștiului, investigative journalist, press attached OADO – United Nations)

Buna-credință în era post-adevărului – principiu juridic și exigență a comunicării publice. Lucrare prezentată la al 36-lea Congres internațional al Universității Apollonia din Iași „Pregătim viitorul promovând excelența” (2026), secțiunea „Comunicare în era post-adevărului – provocări, strategii și responsabilitate socială (sub coordonarea prof. univ. dr. Dumitru Popa). Corespondență de la Av. Asist. PhD Candidate Alexandru – Valentin Varvara – Universitatea Apollonia din Iași)

Dimensiunea economică și financiară a contractelor în învățâmântul universitar juridic românesc și francez (în colaborare cu Av. Asist. PhD Candidate Alexandru – Valentin Varvara – Universitatea Apollonia din Iași) – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic al CUFR – Centre of French Graduate and Postgraduate advice, education and R&D)

„Diaspora românească – rădăcini și orizonturi. Despre locuirea identității, limbaj și apartenență” – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic al CUFR – Centre of French Graduate and Postgraduate advice, education and R&D). Corespondență de la jurnalista româno-libaneză Anca Cheaito (președinte-fondatatoare a revistei „Orient Românesc” și a asociaţiei „România-Levant”). Elogiu jurnalistului Petru Frăsilă (directorul postului de televiziune M+Tv International)

Teoria Codului Sociogenetic (CSG) – Formalismul fenomenologic & matematic în „Constelații Diamantine” la baza unei colaborări franco – libaneze (Thomas Csinta – scientist, research professor & director at CUFR R&D, chief editor & director at Jurnalul Bucureștiului & Anca Cheaito – jurnalistă libaneză, președinte-fondatatoare a revistei „Orient Românesc” și a asociaţiei „România-Levant”)

Subiect de teză de doctorat. In memoriam Christian Ranucci – foarte probabil, nevionvat, condamnat la moarte și executat în 1976 pentru răpirea și asasinarea lui Marie-Dolorès Rambla și presupusa sa legătură cu rețeua pedocriminală a lui Jacques Dugué în conexiune cu dosarul de pedocriminalitate Coral. Ironia sorții–Drama lui Jean-Baptiste Rambla–fratele victimei, condamnat la închisoare pe viață pentru femicide în recidivă (asasinatele abominabile ale lui Corinne Beidl și Cintia Lunimbu)

Corespondență de la de la TJP (Tribunalul Judiciar Paris). Masoni criminali în fața Curții cu Jurați Paris – Dosarul (multi)criminal al fostei organizații masonice „Athanor” cu implicarea serviciilor de informații DGSI (Direcția genrală a securității Interne) și DGSE (Direcția generală a securității externe) [Francs-maçons criminels devant le Tribunal Judiciaire de Paris – Dossier (multi)criminel de l’ancienne organisation maçonnique „Athanor” avec l’implication des services de renseignement DGSI (Direction générale de la sécurité intérieure) et DGSE (Direction générale de la sécurité extérieure)]

Spectaculoasa evadare a lui Ilyas Kherbouch („Ganito”) din centrul penitenciar Villepinte (regiunea pariziană) conform celebrul principiu al lui Albert Spaggiari („Fără armă, fără ură și fără violență”), presupusul creier al „jafului secolului” de la Banca Société Générale de la Nisa (cu o jumătate de secol în urmă)

Spectaculoasa evadare a lui Ilyas Kherbouch („Ganito”) din centrul penitenciar Villepinte (Métropole du Grand Paris), conform celebrul principiu (reguli) al lui Albert Spaggiari („Fără armă, fără ură și fără violență”), presupusul creier al „jafului secolului” de la Banca Société Générale de la Nisa (cu o jumătate de secol în urmă) cu un deznodământ (final) dezamăgitor ca și în cazul lui Elyazid Ahamada [L’évasion spectaculaire d’Ilyas Kherbouch („Ganito”) du centre pénitentiaire de Villepinte (Métropole du Grand Paris) selon le fameux principe d’Albert Spaggiari („Ni arme, ni haine, ni violence”), le cerveau présumé du „vol du siècle” à la Société Générale de Nice (il y a un demi-siècle) avec un final décevant, comme dans le cas d’Elyazid Ahamada]

Al 36-lea Congres Internațional al Universității Apollonia Iași – „Pregătim viitorul, promovând excelemnța” – 2026. Formalismul matematic al Codului Socio–Genetic (CSG) în cadrul psiho(sociologiei) matematice cu aplicații la studiul comportamentului infracțional criminal în contextul „iresponsabilității penale”, în timpul republicilor franceze. Studiul dosarului de cvadruplu asasinat (triplu pedicid și un femicid) al românului Florian – Sebastian Bălan condamnat la 30 de ani de recluziune criminală (încarcerat în detenție criminală în Franța)

Formalismul matematic al Codului Socio–Genetic (Sociogenetic/CSG) în cadrul psiho(sociologiei) matematice cu aplicații la studiul comportamentului infracțional criminal în contextul „iresponsabilității penale” în timpul republicilor franceze

Profesorul Thomas Csinta – „arhitect al gândirii interdisciplinare” și „spirit enciclopedic al vremurilor noastre” (Anca Cheaito – jurnalistă româno – libaneză, Revista „Orient Românesc” – septembrie 2025, președinta fondatoare a asociației „România-Levant” și a revistei culturale „Orient Românesc”) în parteneriat cu Jurnalul Național Săptămănal Independent „Patria Română” [Director G-ral Bg. (r) Dr. h. c. Bartolomeu – Constantin Săvoiu, Mare Maestru al MLNR1880, redactor șef Alexandru Naghi]

„Ecuațiile Societății” – Cum decodificăm lumea socială prin intermediul modelelor fizico – matematice conform profesorului Thomas Csinta – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Corespondență de la jurnalista Anca Cheaito din Liban (președinte-fondatatoare a revistei „Orient Românesc” și a asociaţiei „România-Levant”)

  • Jurnaliști români: Mihai Eminescu, Ion Oprea, Grid Modorcea, Adrian Păunescu, Neculai Constantin Munteanu, Adrian Cioroianu, Octav Pancu-Iași, George Călinescu, Vasile Sava, Cicerone Poghirc, Aurelian Titu Dumitrescu, Mircea Florin Șandru, Lucian Blaga, Constantin Pădureanu, Dumitru Tinu, Cezar Ivănescu, Fabian Anton, George Topîrceanu, Petru Codrea, Radu Gyr, Dan Culcer, Ion Anton, Dumitru Stăniloae, Mihai Cosma, Claudiu Săftoiu, Iosif Constantin Drăgan, George Băjenaru, Cleopatra Lorințiu, Ion Heliade-Rădulescu, Andrei Partoș, Ion Cristoiu, Mircea Badea, Grațian Cormoș, Aristide Buhoiu, Ioana Sava, Brândușa Prelipceanu, Nicole Valéry-Grossu, Gabriel Liiceanu, Ion Agârbiceanu, Eliza Macadan, Florian Bichir, Emil Șimăndan, Bogdan Suceavă, Adriana Săftoiu, Ioan Chirilă, Gabriela Vrânceanu-Firea, Paul Lampert, Octavian Paler, Alexandru Vianu, Dumitru Toma, Eugen Barbu, Eric Winterhalder, Cristian Mungiu, Vintilă Horia, Dan Pavel, Mircea Dinescu, Cristian Tudor Popescu, George Pruteanu, Emil Hurezeanu, Ivo Muncian, Radu Jörgensen, Lazăr Lădariu, Eugen Ovidiu Chirovici, Adrian Hoajă, Doina Drăguț, George Muntean, Barbu Catargiu, Adrian Mîrșanu, Victor Frunză, Lorena Lupu, Alexandru Candiano-Popescu, Marius Mircu, Dănuț Ungureanu, Vasile Copilu-Cheatră, Rodica Culcer, Andrei Gorzo, Zaharia Stancu, Eugen Cojocaru, Răsvan Popescu, Ion Anghel Mânăstire, Pamfil Șeicaru, Tudorel Oancea, Dorin Ștef, Paula Seling, Sabin Gherman, Marian Coman, Brîndușa Armanca, Valeriu Turcan, Teșu Solomovici, Sorin Roșca Stănescu, Tudor Octavian, Vasilica Ghiță Ene, Gabriela Adameșteanu, Radu Negrescu-Suțu, Cornel Nistorescu, Petre Got, Dumitru D. Șoitu, Geo Bogza, Dan Diaconescu, Stelian Popescu, Nicolae Carandino, Valer Chioreanu, Ioan Massoff, Corneliu Stoica, Adelin Petrișor, Ion Călugăru, Andrei Alexandru, Ludovic Roman, Radu Paraschivescu, Vasile Urechea-Alexandrescu, Elis Râpeanu, Cezar Petrescu, Ion Monoran, Thomas Csinta, Marian Odangiu, Paul Barbăneagră,…

  • Români francezi: Vladimir Cosma, Emil Cioran, Matei Vișniec, Tristan Tzara, Victor Brauner, Elvira Popescu, Gherasim Luca, Dinu Flămând, Vasile Șirli, Elena Văcărescu, Constantin Virgil Gheorghiu, Ion Vlad, Thomas Csinta, Paul Barbăneagră, Bogdan Stanoevici, Ariel Moscovici, Luminița Cochinescu, Alice Cocea, Roxana Eminescu, Irina Ionesco, Eli Lotar, Alexandre Revcolevschi, Radu Mihăileanu, Horia Surianu, Haim Brézis. Extras:Vladimir Cosma(n. 13 aprilie 1940, București) este un violonist, compozitor și dirijor francez, născut la București, România, într-o familie de muzicieni. Tatăl său, Teodor Cosma, este pianist și dirijor, mama sa, Carola, autor- compozitor, unchiul său, Edgar Cosma, compozitor și dirijor, iar una dintre bunici a fost pianistă, elevă a celebrului Ferrucio Busoni. După câștigarea primelor sale premii la Conservatorul Național de la București, Vladimir Cosma ajunge la Paris (unde emigrase unchiul Edgar), în 1963, unde își va continua studiile cu Nadia Boulanger și la Conservatorul Național din Paris. Pe lângă formația clasică, s-a simțit atras, de foarte tânăr, de muzica de jazz, muzica de film și toate formele muzicilor populare. Începând din 1964, a efectuat numeroase turnee în lume concertând ca violonist, dar, curând, se va consacra din ce în ce mai mult compoziției. Scrie diferite lucrări printre care: „Trois mouvements d’été” pentru orchestră simfonică, „Oblique” pentru violoncel și orchestră, muzică pentru scenă și balet („olpone” pentru Comedia Franceză, opera „Fantômas”, etc.). În 1968, Yves Robert îi încredințează prima muzică de film: „Alexandre le Bienheureux”. De atunci, Vladimir Cosma a compus mai mult de trei sute de partituri pentru filme de lung metraj sau serii TV. Cinematografia îi datorează numeroase succese în colaborare în special cu: Yves Robert, Gérard Oury, Francis Veber, Claude Pinoteau, Jean-Jacques Beineix, Claude Zidi, Ettore Scola, Pascal Thomas, Pierre Richard, Yves Boisset, André Cayat…