Acasă Evenimente cu caracter caritativ Randstad România aniversează a VI-a ediție a programului de voluntariat „Randstad cu...

Randstad România aniversează a VI-a ediție a programului de voluntariat „Randstad cu Inima” (Randstad With Heart), cu 960h în slujba comunității

„Ediția Randstad Workmonitor 2023 oferă pieței muncii un tur valoros prin tendințele principale ale pieței și preferințele angajaților. Vedem clar că aceștia nu sunt dispuși să renunțe la niciunul dintre obiceiurile instalate în pandemie, cum ar fi munca flexibilă și echilibrul dintre viața profesională și cea privată. Strategia de resurse umane câștigătoare în acest an include crearea unui loc de muncă fericit, incluziv, de care oamenii să simtă că aparțin, unde își găsesc inspirație și un scop în care se regăsesc.” Mihaela Maranca – Director General, Randstad România

În luna noiembrie a acestui an, cei 120 de angajați ai Randstad România aniversează cea de-a VI-a ediție a programului „Randstad cu Inima” (Randstad With Heart), alături de peste 38.000 de colegi din alte 37 de filiale din întreaga lume ale Grupului Randstad.  Lansat în anul 2018, programul îi încurajează pe angajații companiei să își dedice opt ore din programul lor de lucru unor activități de voluntariat, la alegerea lor, în timp ce sunt plătiți de companie, ca și cum s-ar afla la lucru. Inițiativa a fost lansată ținând cont de datele furnizate de raportul Workmonitor, conform căruia, de la un an la altul, a crescut procentul angajaților care declară că este important pentru ei să contribuie la binele societății, prin voluntariat. Dacă în 2018, la lansarea programului, 65% declarau acest lucru, în 2023, în cazul angajaților români, nevoia de a simți o compatibilitate între valorile lor și ale angajatorului în ce privește cauzele sociale și de mediu este importantă pentru 86.7% din aceștia (conform studiului Randstad Romania Workmonitor 2023).

„Prin implicarea în programul Randstad cu Inima/Randstad With Heart, eu și colegii mei nu doar aducem beneficii comunității, ci și ne dezvoltăm personal și profesional. Voluntariatul este o experiență care ne conectează mai profund cu valorile noastre, cu lumea în care trăim și cu obiectivul nostru de a îmbunătăți viața unui număr cât mai mare de profesioniști, sprijinindu-i să își atingă potențialul autentic. În cei șase ani de la lansarea acestei inițiative, echipa noastră a contribuit la numeroase proiecte valoroase de voluntariat, demonstrând că are cu adevărat inima mare”, spune Mihaela Maranca, Country Manager, Randstad România.

Voluntariat al echipei Randstad România de la proiectul emblematic Cooking with Heart, până la mentorat în Kenya. Anual, Randstad cu Inima/Randstad With Heart înseamnă 960 de ore de muncă în slujba comunității din partea echipei Randstad România și un total de peste 300.000 de ore de voluntariat la nivelul grupului. Programul este susținut de o platformă online, unde angajații se pot înscrie, face donații, propune o activitate și invita colegii să li se alăture. Printre proiectele cărora echipa Randstad România li se dedică se numără:

Gătim cu Inima/Cooking with Heart. Unul din proiectele de volutariat emblematice ale Randstad România este Gătim cu Inima/Cooking with Heart, în cadrul căruia angajații gătesc unii pentru ceilalți, iar banii strânși sunt folosiți pentru o cauză aleasă la nivel de echipă. De-a lungul anilor, au fost susținute asociații și inițiative precum MagiCamp, Asociația Tinerilor Uniți, Asociația Blondie, Dăruiește Viață-Primul Spital de Oncologie și Radioterapie Pediatrică, Asociația Timotei Cipariu, turul naţional Contour 100, dedicat susținerii copiilor cu autism.

Mentorat si coaching

Global. Cnsultanții din echipa Randstad România susțin sesiuni de mentorat și coaching pentru persoane din Kenya, oferind suport pentru crearea unui brand personal, redactarea CV-ului și găsirea un loc de muncă, respectiv dezvoltarea competențelor în marketing pentru găsirea unui loc de muncă mai bun (detalii despre o astfel de contribuție pe site).
Local. Suport acordat refugiaților ucraineni pentru integrarea în piața forței de muncă, constând în ghidare pentru redactarea CV-ului.

Back to School. În parteneriat cu Asociația Tinerilor Uniți, a susținut familii cu ghiozdănele pline cu rechizite, în cadrul inițiativei Back to School, astfel încât copiii acestora să aibă tot ce le este necesar pentru noul an școlar.

Edupact. Tot în parteneriat cu Asociația Tinerilor Uniți, o parte din echipa Randstad își folosește cele 8 h de voluntariat participând la campania Edupact, prin desfășurarea de activități non-formale. Pentru clasele I-IV, acestea au fost legate de prezentarea pașilor în alegerea meseriei, workshop-uri de gestionarea finanțelor, îmbunătățirea calității vieții etc., iar pentru elevii din clasele a VII-a și a VIII-a, activitățile s-au referit la importanța conștientizării capacității de a spune Nu (la droguri, alcool, țigări).

Randstad are o lungă tradiție în sprijinirea voluntariatului angajaților săi. În 2023, Randstad și Voluntary Service Overseas (VSO)cea mai importantă organizație non-guvernamentală de dezvoltare din lume, care luptă împotriva sărăciei prin cunoștințele și abilitățile voluntarilor-sărbătoresc 19 ani de parteneriat, în cadrul căruia angajații Randstad participă la două proiecte VSO, în Tanzania și India. Angajații companiei participă la numeroase alte programe dedicate comunității, inclusiv inițiative sociale și filantropice, precum donații pentru Kilimanjaro Challenge 2019 (inițiativă pentru strângere de fonduri menite să le asigure copiilor din Kenya apă potabilă de băut), sprijin umanitar după cutremurul din Turcia ș.a.m.d.

Notă. Randstad este cea mai mare companie de management al talentelor din lume și un partener pe termen lung al clienților săi. care ofeă oportunități egale pentru persoanele din medii diverse și să le ajutăm să rămână relevante în mediul profesional, aflat într-o rapidă schimbare. Cei 46.000 de angajați ai săi din întreaga lume au un impact pozitiv asupra societății, susținându-i pe oameni să își realizeze adevăratul potențial. În 2022, a ajutat peste 2 milioane de persoane din cele 39 de piețe de muncă partenere să își găsească un loc de muncă în care se simt bine.

Randstad este prezentă în România cu două filiale, în București și Slatina, județul Olt. Contribuie de peste 16 ani la evoluția pieței muncii din România. Din anul 2016, este parte a grupului Randstad, îmbinând expertiza demonstrată internațional cu o echipă de succes în plan local. Randstad consideră că adevăratele conexiuni nu sunt făcute doar prin date și algoritmi. Este nevoie, de asemenea, de empatie, comunicare și instinct. Instinct uman. Într-o lume tehnologizată, amprenta umană este cea care face diferența.

Articole asociate

Studiu Randstad „Romania HR Trends 2023” 

Randstad România Employer Brand Research 2023: „Cca 9 din 10 angajați își doresc programe de susținere a sănătății mintale și incluziunii”, de la angajatori

Notă. Alte articole despre Randstad în Jurnalul Bucureștiului

Nota redacției

In memoriam Acad. Prof. Paul Popescu – Neveanu. Psiho(socilogia) matematică – aplicații la studiul comportamentului infracțional criminal [Mathematical psycho(sociology) – applications to the study of criminal behavior/Psycho(sociologie) mathématique – applications à l’étude du comportement criminel]

„Ortopedia Pediatrică este Știință, Artă și Predicție” (Corespondență de la Dr. Gheorghe Burnei, Professor of pediatric orthopedics, Macta Clinic – Constanța)

Francezul „supradotat” (gifted, tânăr cu abilități intelectuale înalte, tânăr intelectualmente precoce, tânăr capabil de performanță). Învățământul alternativ elitist (de excelență) în Franța

Enseignant dans les CPGE (Classes Préparatoires aux Grandes Ecoles) & les Grandes Ecoles. Les concours externe et interne de l’agrégation. Les professeur agrégés de l’enseignement supérieur. Enseignant – Chercheur. Concours de l’agrégation de Mathématiques externe – 2023 (Les sujets)

„Grandes écoles scientifiques – un modèle à réinventer” (Pierre Veltz, professeur émérite à l’Ecole des Ponts ParisTech – École nationale des ponts et chaussées)

„Scriitorul” multirecidivst Rédoine Faïd („Le Roi de Belle”) specializat în jafuri armate și evadări – Spectaculoasa sa evadare din CPSF (Centrul Penitenciar de la Réau) cu un elicopter Alouette. Procesul și Verdictul. Corespondență de la Curtea cu Jurați a TJP (Tribunalul Judiciar Paris)

Zilele academice ieșene. Sesiunea știinţifică anuală a institutului de cercetări „Acad. Ioan Hăulică” al Universității „Apollonia” din Iaşi [(Lucrarea „Rolul parametrilor comunicării prin social – media în promovarea sistemului (ultra)elitist francez napoleonian de înalte studii PGE – Prépa–Grandes Ecoles) – un sistem educativ ultraselectiv, ultraperformant și unic în lume, care domină învăţământul universitar francez LMD – Licență, Masterat, Doctorat – de sute de ani”)]

Centrul Gifted Education: Conferința „Alternative în Educație” sau „Învățământ neînregimentat”. Mai sunt copiii fericiți să învețe? cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare)

Traducerea (Corespondență de la Dr. Dr. Christian W. Schenk – poet și traducător trilingv brașovean, membru corespondent al Berlin-Brandenburg Academy of Sciences and Humanities, corespondent permanent și membru al Staff al Jurnalului Bucureștiului din Boppard – Renania-Palatinat, Germania). Traducerea textelor cu caracter juridic (Thomas Csinta, criminal investigation journalist, research professor in MM – mathematical modeling & in MASS – Applied Mathematics in Social Sciences)

Sesiunea științifică a Academiei Germano – Române din Baden – Baden (Deutsch – Rumänische Akademie Baden-Baden e.V. – Rumänisches Institut – Rumänische Bibliothek Freiburg e.V., Landul Baden – Würtenberg, Germania) la Casa de Cultură „Friedrich Schiller” din București [Lucrările „Sistemul (ultra)elitist francez napoleonian de înalte studii PGE – Prépa–Grandes Ecoles – un sistem educativ ultraselectiv, ultraperformant și unic în lume, care domină învăţământul universitar francez LMD – Licență, Masterat, Doctorat – de sute de ani” și „Brabantul în haos și sub teroare. Asasinii din Brabant. Adevărul istoric după 40 de ani”]

Le vernissage de l’exposition „Icônes et poteries de Roumanie” (Corespondență de la eruditul promotor franco – român al artei vizuale est – europene Michel Gavaza, președintele prestigioasei asociații franceze de artă contemporană Soleil de l’Est, promotorul înfrățirii orașelor Brașov – ZMBv și Tours-Métropole Val de Loire)

Le 10 octobre – „Journée européenne & mondiale contre la peine de mort” avec Amnesty International, ECPM (Ensemble Contre la Peine de Mort) et le Journal de Bucarest („Le petit Parisien”)

Centrul Gifted Education. În căutare de noi colegi pentru anul academic 2023 – 2024

„Jaful secolului” de la banca Société Générale din Nisa. O conexiune dintre SAC (Serviciul de Acțiune Civică) gaulle-ist și celebra organizație criminală „French Connexion” într-un „triunghi (graf neorientat) al bermudelor” determinat de Albert Spaggiari–Jacques Cassandri–Jean Guy. În căutarea și restabilirea adevărului istoric (Partea 2)

Le Casse du siècle – „Jaful secolului” de la banca Société Générale din Nisa. O conexiune dintre OAS (Organizația Armată Secretă), SAC (Serviciul de Acțiune Civică) gaulle-ist și celebra organizație criminală „French Connexion” în „războiul cazinourilor” a „anilor de plumb”de pe Coasta de Azur, într-un „triunghi (graf neorientat) al bermudelor” determinat de Albert Spaggiari–Jacques Cassandri–Jean Guy. În căutarea și (re)stabilirea adevărului istoric (Partea 1 – Preambul)

Revista internațională de cultură „Cervantes”: Rezumat al interviului „interzis” al profesorului – cercetător Thomas Csinta, acordat jurnalistului Geo Scripcariu, de la Radio Punct Londra