Acasă Interviu „Abordând psihologia practică sau pozitivă ne situăm pe un teren al iubirii”...

„Abordând psihologia practică sau pozitivă ne situăm pe un teren al iubirii” – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Interviul corespondentului nostru Ovidiu-Cristian Dinică (poetul, scriitorul și fotograf) cu profesoara Luciana – Cosmina Vlad

  

  • Ați fost la catedră aproape cinci decenii. Cum ați putea caracteriza această perioadă?

Am fost profesor în învățământul gimnazial și liceal timp de 52 de ani. Cum am rezistat? M-a ajutat dragostea de a fi în contact cu elevii și pasiunea de a mă desăvârși continuu. Am urmat cursuri de perfecționare și la Universitatea din Craiova și la Casa Corpului Didactic și la Institutul de Știința Educației. Fiind selecționată pentru a mă forma ca Animator pentru a organiza timpul liber al elevilor, am lucrat cu animatori și formatori francezi din 1990 până în 1996. Remarcându-mă pe parcurs, am primit diplomă de Formator și atâta vreme cât ne-au coordonat francezii am condus și eu cursuri de formare cu cadre didactice din România. După retragerea lor, la Rm. Vâlcea un singur curs a mai avut loc. Eu am folosit tot ce am acumulat după modelul lor, încât am susținut zeci de serbări școlare, cât și schimburi și parteneriate între școli. Am realizat și la Rm Vâlcea ore deschise și spectacole cu elevii la inițiativa Inspectoratului Școlar, dar la Cluj mi-am triplat activitatea. Am adunat proiectele desfășurate într-un volum intitulat „Timpul liber mai mult decât distracție”. Fiind pasionată de munca educativă, am inițiat zeci de activități cu clasa la care am fost dirigintă. Doar 70 de proiecte am cuprins în volumul „Ghid practic pentru profesorii diriginți”, dar bogăția conținutului poate acoperi un ciclu de 4 ani. Accentul îl pun pe educația morală, estetică, civică și pe bunăstarea emoțională. Pentru activitatea mea bogată am primit în 2007-iplomă de Excelență din partea Ministerului Educaței, Cercetării și Tineretului.

  • Cu ce gânduri priviți acum retrospectiv acestă perioadă ?

Privesc cu mândrie, nu doar munca la catedră și activitățile cu elevii, ci mai ales, apreciind anii în care, în calitate de Formator regional, am condus cursuri de formare pentru cadre didactice din Cluj Napoca și din județul Cluj. Am urmat și un curs devenind Formator în Educația adulților,  fiind conferențiar la Casa de Cultură Cluj Napoca (azi: Centrul Cultural Urban) dar și ca trainer în perioada 2001-2011 cât am participat la întâlniri internaționale ecumenice cu tineri și adulți în Croația, Franța, Belgia, Austria, Italia, Portugalia. (având avantajul cunoașterii limbii franceze)

  • Ați vorbit de întâlniri ecumenice…puteți să ne spuneți care este legătura dintre gândirea ortodoxă și gândirea pozitivă, de care sunteți pasionată dumneavoastră?

Din păcate nu există nicio legătură. Am în față cartea unui preot. M-a atras  titlul: „Cum îți sunt gândurile așa îți este viața”. Îndemnul de a avea gânduri bune, corecte, curate este salutar, corespunde  și tipului de îndemn dat de psihoterapeuți. Dar dacă psihologul explică clientului cum să parcurgă calea și să ajungă la gândire pozitivă, cartea părintelui nu dă credinciosului decât sfatul de a se ruga „pentru a se izbăvi de lumea mâhnirilor și tristeților”, menționând că „toată această viață de pe pământ este numai slujire către Domnul și îndelungă răbdare și îndurare  a  necazurilor și amărăciunilor”. Gândirea pozitivă este un curent filozofic și religios care a luat naștere în SUA în a doua jumătate a secolului al XIX-lea  și ne propune o nouă viziune  asupra existenței, ne invită să vedem partea bună a lucrurilor, ne învață să alegem pacea sufletească, ca să învingem propriile limite,  să trăim viața personală și socială într-un mod constructiv.

  • Să trăim viața personală și socială într-un mod constructiv, este frumos spus. Ne puteți spune și care sunt principiile fundamentale ale gândirii pozitive? Cum le-ați tratat în conferințele dumneavoastră?

Am citit multe cărți, tratând psihologia pozitivă și tema dezvoltării personale. Pentru fiecare conferință am  studiat 3-4 cărți motivaționale. Sunt la îndemână,  începând cu anul 1990 în toate librăriile. Fiul meu mi-a pus în mână prima carte de acest tip: „În zarea nemuririi” de Prentice Mulford. M-a încântat. Apoi l-am descoperit pe Omraam Michael Aivanhov, un pedagog bulgar care a trăit în Franța. Cred că pe puțin 15 cărți ale lui Aivanhov am citit cu mare plăcere. Tonul blând și prietenos de a îndruma cititorul pe drumul devenirii sale, este cuceritor. Apoi, am descoperit și alți autori care m-au determinat să dezvolt în conferințele mele teme ca: fericirea durabilă, bucuria inimii, liniștea sufletească, nevoile sufletului, valoarea suferinței, căile echilibrării și ale transformării lăuntrice, gingășia trăirilor umane, valorile morale, etc. Am aici cartea „Forța gândirii pozitive”  a lui Norman Vincent Peale care conține câteva îndemnuri încurajatoare, care sunt de fapt principii călăuzitoare pentru toți cei interesați de autocunoaștere și de succes în viață.

Forta gandirii Pozitive - Norman Vincent Peale

Iată-le pe cele mai importante

  • aflarea încrederii în propriile forțe, renunțarea la complexul de inferioritate, încât  omul să-și poată manifesta resursele interioare de energie
  • recuperarea puterii lăuntrice, care își are izvorul în pacea sufletului și în claritatea minții, încât, dacă „am un gând rău, îl scot din minte, îl arunc în ocean și las valurile să îl înghită”
  • păstrarea unei  vieți spirituale stabile de către  cei dornici de a se bucura de energie, vitalitate, entuziasm, bunăstare mentală și emoțională, rugându-se, pentru ca orice problemă să își afle soluția corectă, cu ajutor dumnezeiesc
  • făurirea propriei fericiri, printr-un  procedeu foarte simplu: vei spune dimineața – „am de ales pentru astăzi, ori sunt fericit, ori nefericit… pur și simplu aleg să fiu fericit și îmi iese!”
  • învățarea lecției păcii și punerea ei în practică, folosind „pacea lui Dumnezeu  care copleșește orice minte” (Filipeni 4 :7)
  • cultivarea optimismului și a bucuriei de a trăi,  eliberând urgent mintea de orice neliniște sau frică, pentru a-ți  schimba dispoziția
  • infuzarea cu gânduri pozitive a minții unui individ îl transformă într-un om nou, cu o viață nouă
  • stabilirea unui ideal în viață, trasarea unei filozofii de viață și  găsirea tuturor răspunsurilor pe care le căută omul, citind parabolele lui Iisus

Notă. Dr. N. V. Peale (1898-1993) este specialist în probleme motivaționale și este autorul a 34 de cărți.

  • Între principiile enumerate ați amintit„pacea lui Dumnezeu” și  „stabilirea unui ideal în viață pornind de la parabolele lui Iisus”. Dumneavoastră aveți un masterat în Teologie. Puteți să ne spuneți care ar trebui să fie contribuția îndrumării ecumenice în viața zilnică ?

Din 1994, sunt membră a Forumului Ecumenic al Femeilor Creștine din România. Acestui forum datorez participarea mea la multe tabere ecumenice în țară și la seminarii internaționale în Anglia, Austria, Ungaria, Elveția. Există o Zi Mondială de Rugăciune  serbată anual în luna martie, și în țara noastră. După cum, tot în martie există o Zi a Francofoniei, pe care am serbat-o cu elevii. În Cluj Napoca, Biserica Greco-Catolică inițiază anual o Zi de Rugăciune ecumenică când se află alături creștini de diferite confesiuni.

La Journée internationale de la francophonie (Ziua Internațională a Francofoniei) – „Fête de la Francophonie” la Râmnicu Vâlcea – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare), în colaborare cu corespondentul nostru Ovidiu-Cristian Dinică (poetul, scriitorul și fotograf)

Ecumenismul ne spune că, deși este Unul, Dumnezeu ne poate îmbrățișa pe toți. Ecumenismul ne îndeamnă să ne considerăm frați întru Hristos, să nu facem diferențieri, ci iubirea să ne unească, precum este porunca Domnului. Ecumenismul înseamnă frățietate, solidaritate, convergență și cadență a sufletelor unite întru slava Domnului, dând deoparte ce ne separă sau diferențiază. Ecumenismul servește respectul pentru aproapele, manifestând și slujind virtuțile promovate de Biblie/Sfânta Scriptură.

  • Deci, a gândi ecumenic înseamnă a avea considerație pentru orice religie, biserică sau cult, fiecare om aderând liber la credință. Gândirea ortodoxă este deja, un ghid al vieții pașnice și echilibrate. Puteți să ne detaliați acest aspect ?

Nu doar religia ortodoxă promovează dragostea între oameni, viața pașnică și atitudinea blândă, echilibrată, modestă. Oamenii de pretutindeni au nevoie de un ghid pentru a ști  cum să facă față Răului, cum să atragă și să cultive Binele. Dar numai un teolog ar ști să îți dea detalii despre acest aspect.

  • De problema bine-rău s-au preocupat oameni de seamă din toate timpurile. Ce credeți că ar trebui făcut pentru ca omenirea să conștientizeze rolul ei pe pământ și să-și îndrepte comportamentul?

Filozofii din toate timpurile au studiat rostul și rolul omului pe pământ. Ei au dat răspunsuri extraordinare la toate aspectele vieții. Și Buddha, și Confucius, Aristotel și Platon, Pitagora, Socrate, Seneca și mulți alții (între aceștia l-aș menționa pe Sfântul Augustin) au emis idei extraordinare care prin dimensiunea lor morală sunt valabile și astăzi. Un ghid excepțional, util oricărui om este „Gânduri  către sine însuși”, scrisă de Marcus Aurelius între anii 176-180. Andrei Pleșu spune că este „o carte de căpătâi”, iar Dan C. Mihăilescu specifică: „E o veritabilă comoară de înțelepciune, absolut exemplară și astăzi”.

Filozofia, Știința, Religia și Politica – Socrate, Platon (Corespondență de la Vavila Popovici, poet, prozator, eseist, SUA – Carolina de Nord)

Filozofia, Știința, Religia și Politica – Aristotel (Corespondență de la Vavila Popovici, poet, prozator, eseist, SUA – Carolina de Nord)

Filozofia, știința, religia și politica – Thales din Milet, Pitagora (Corespondență de la Vavila Popovici, poet, prozator, eseist, SUA – Carolina de Nord)

Filozofia, Știința, Religia și Politica – Fericitul Augustin (Corespondență de la Vavila Popovici, poet, prozator, eseist, SUA – Carolina de Nord)

Pași prin istorie, călător prin timp – școala și mormântul lui Aristotel (Corespondență de la Dr. Anna-Nora Rotaru-Papadimitriou, poet, prozator și eseist, Grecia – Atena)

Pași prin istorie, călător prin timp – Platon (Corespondență de la Dr. Anna-Nora Rotaru-Papadimitriou, poet, prozator și eseist, Grecia – Atena)

Incursiune prin labirintul psihicului uman – „De la viață la moarte și înapoi” (Partea 1) de la corespondentul nostru permanent Dr. Anna–Nora Rotaru–Papadimitriou (Grecia–Atena)

Incursiune prin labirintul psihicului uman – „De la viață la moarte și înapoi” (Partea 2) de la corespondentul nostru permanent Dr. Anna–Nora Rotaru–Papadimitriou (Grecia–Atena), membră a Staff al Jurnalului Bucureștiului

Ultima carte citită (sorbită în 5 zile ale începutului lui decembrie) de mine este „Mic dejun cu Seneca”, scrisă de David Fideler (Ed. Trei, 2022) un ghid stoic pentru arta de a trăi. Autorul recunoaște că a descoperit târziu stoicismul și farmecul său nemuritor, dar pornind de la Socrate a cărui idei a inspirat pe stoici, spunând că „Așa cum gimnastica asigură sănătatea corpului așa există o artă care să se îngrijească de suflet” și el este de acord că filozofia este această „artă” extrem de necesară.

Mic-dejun cu Seneca - David Fideler

Școala stoică a fost întemeiată de Zenon din Cition (333-261 î.H.) El și-a întemeiat propria școală de filozofie în jurul anului 300 î.H. și ținea prelegeri în Stoa Poikile, explicând: „Rațiunea și arta raționamentului sunt puteri suficiente omului pentru scopul său-a înfăptui binele, iar acolo unde trăiește, să trăiască cum se cuvine”.

Filozofia, Știința, Religia și Politica. Stoicismul grec– Zenon din Kition (Corespondență de la Vavila Popovici, poet, prozator, eseist, SUA – Carolina de Nord)

Stoicii au meritul de a fi găsit răspuns la întrebarea: Ce este de făcut pentru a duce cea mai bună viață cu puțință? David Fideler afirmă: „Dacă găsești și tu răspuns la această întrebare, poți trăi bine chiar înconjurat de o lume haotică. Iar vremurile noastre pare că așa sunt, scăpate de sub control. Dar stoicii ne învață cum să ducem o viață plină de înțeles, productivă și fericită, pentru că, da, viața noastră poate fi liniștită și senină chiar în clipe de restriște”. Apoi în peste 300 de pagini, Fideler demonstrează că „stoicismul vindecă bolile sufletului, iar filozofii stoici romani și greci și-au propus să ofere prin învățăturile lor remedii medicale pentru contemporani și generațiile viitoare”. Stimulată de Seneca, acum citesc „Arta antică a bucuriei stoice” de William B. Irvine, care are ca subtitlu: Ghid pentru o viață împlinită.

  • Cum vedeți societatea de astăzi? Vă influențează mai mult cărțile citite sau realitatea înconjurătoare ?

Cred că le pun în paralel, cărțile cu realitatea, dar primează înclinația mea spre armonie și echilibru. De aceea, ca să răspund la această întrebare trebuie să mă refer la sir David R. Hawkins, doctor în medicină și psihiatru renumit pentru cercetările lui în domeniul conștiinței. În 2006, fiindu-i pusă o întrebare asemănătoare, a răspuns: „În primul rând nu aș încerca să vindec planeta. Asta e treaba Divinității. Aș încerca să devin cea mai iubitoare ființă posibil. Poate suna șocant, dar lumea nu trebuie modificată, e perfectă așa cum este. Noi, avem o resposabilitate spirituală: să devenim ființe iubitoare. Un om ajuns la perfecțiunea iubirii, contrabalansează negativitatea a mii de oameni. Pe măsură ce tu te perfecționezi se ridică și nivelul de conștiință al omenirii”.  Așadar, nu avem altceva de făcut decât să ne schimbăm, să ne situăm pe coordonatele iubirii. Să trimitem iubire și bucurie în lume și ele vor ajunge la cei lipsiți de speranță. Când te gândești la neajunsuri, limite și blocaje creezi rezistență în fața Binelui. „Dacă ești iubitor, pozitiv, entuziast ești în lumină, iar Universul salută performanța ta!”

Dacă îmi permiți încă un argument aș adăuga cartea „Programați-vă succesul!” (Ed. Teora, 1994) a lui Jack Black  Autorul mărturisește: „Părerea mea este că trăim într-o societate negativistă, mai cu seamă în Anglia și cu deosebire în Scoția; însă, toți aceia pe care i-am cunosut și care au avut succes în viață manifestă o atitudine pozitivă. Ei sunt optimiști, dinamici și orientați spre elaborarea de soluții. În schimb, marea majoritate a oamenilor se plâng și găsesc mii de scuze dacă ceva merge prost și au necazuri”.  Cei care „se retrag din competiția vieții pentru a evita eșecul, nu acționează, nu pot învăța nimic și nu pot progresa. Dificultățile sunt cheile cu care cei dârzi, stăruitori deschid poarta succesului. A avea atitudine pozitivă înseamnă a învinge situațiile neplăcute și a merge mai departe!”

  • Programarea succesului ar trebui să fie un scop care să-l antreneze pe orice elev, începând cu clasele primare până la terminarea liceului, așa încât să știe cum să atingă acest obiectiv și în profesie și în viață. Cum credeți că ar trebui să îmbunătățim sistemul educațional actual?

      Eu am ieșit, cum se spune, din sistem, fiind pensionară, deci nu aș avea decât niște sugestii pe baza experienței mele de slujitor al Invățământului. În primul rând ar fi utilă o legătură mai strânsă școală-părinți. Înainte existau niște lectorate cu părinții, utile pentru ca Adulții să aibă influențe educaționale comune asupra Copiilor. Astăzi, părinții permit copiilor să folosească mult telefonul, calculatorul, tableta, încât se îndepărtează de la un program ordonat de pregătire. În plus, dezvoltarea facultăților mintale este neglijată, între elevii străluciți și cei mediocri este o mare diferență. Chiar și examenele nu mai cer o asiduă pregătire, ci sunt concepute extrem de accesibile. Succesul este privit cu ușurință de unii elevi: să fie obținut fără un real efort, fără memorarea unor date, fără reținerea unor informații. Total greșit. Mai târziu, ca adult, va descoperi că toate deprinderile de studiu serios asimilate îi vor fi de folos în cariera sa. Va rezista la efort, va gândi inventiv, va atinge obiectivele propuse, va învinge stresul, își va manifesta potențialul de implicare în munca de echipă. Altfel procedând, elevii se pregătesc, pe nesimțite pentru nefericire și neîmplinire personală…

O altă problemă ar fi perfecționarea profesorilor, încât să își păstreze constant forțele, aptitudinile și motivațiile exercitării profesiei. Mai mult, să nu uite că, profesorul, cel care transmite cunoștințe trebuie completat de pedagogul care educă (respectul, comunicarea, afecțiunea, onestitatea, siguranța) de facilitatorul care aplică cele mai bune metode didactice, de liderul care dă unitate și coerență grupului de elevi, de psihologul care cunoaște nevoile fiecărei vârste precum și diferențele fete-băieți, de formatorul care imprimă elevilor simțul măsurii, încât să aleagă modestia în succes și dârzenia, perseverența și străduința în eșec, de  moderatorul care să conducă elevul spre o muncă de calitate, iar lecția să servească verbul „a ști”- a ști să asimileze cunoștințe, a ști să le aplice, a ști să asculțe cu răbdare și interes și verbul „a fi”- a fi atent, implicat, inteligent, responsabil, motivat, interesat de nou. Așadar a lucra cu copiii și pentru copii înseamnă a avea pasiune, dăruire și vocație de dascăl. Mi-amintesc cu emoție, când am transmis unor elevi de clasa a VI-a vestea că voi ieși la pensie, cu câtă tristețe au primit-o. „De ce sunteți triști? am întrebat”. „Pentru că nimeni nu o să mai facă ce ați făcut dvs. cu noi și pentru noi”.

  • Înțeleg că ați muncit cu pasiune. Și v-a ajutat, cu siguranță, atitudinea pozitivă. Cum ați tratat acest subiect în viața de zi cu zi?

Din nou mă va ajuta o carte ca să răspund la întrebare. Cărțile îmi sunt prietene fidele și sunt mulțumită că vin spre mine în mod magic. De cum intru în librărie mă  îndrept spre cea care mă atrage puternic, cu ea rezonez și o cumpăr. Keith Harrell este autorul cărții „Atitudinea este totul” (BusinessTech, 2011) și trainer de top, inspirând și orientând pe cei ce vor  să obțină control deplin asupra vieții lor, prin eliberarea de bagajele negativității și construirea unei atitudini pozitive.

Viața aduce bucurii și eșecuri tuturor, optimiști și pesimiști deopotrivă, dar cei cu atitudine pozitivă le suportă mai bine. Optimistul chiar lovit de o năpastă, se retrage, își adună forțele și pornește mai departe. Pesimistul abandonează lupta cu necazul și cade în depresie. Așa că, ajutat de un psihoterapeut, și cel slab în fața suferinței va dialoga cu el însuși, se va automotiva și încuraja pentru a depăși o nenorocire. Secretul este să înțelegem, că nu ește important ce ni se întâmplă, ci modul în care alegem să reacționăm la evenimentele prin care trecem. Eu am ales psihologia pozitivă care are ca deziderat central atingerea optimismului și a stării de bine și pe această cale de dezvoltare personală merg de mulți ani. Înainte de 1990 citeam cărți de pedagogie și de psihologie care puneau în evidență valorile morale, descoperind că rezonam cu  vibrațiile pozitive ale eticii. De îndată ce am putut citi mult și activa intens, m-am dedicat îmbunătățirii performanțelor mele de formator și consilier în dezvoltare personală. Am susținut cursuri la Cluj, Tg. Mureș și Oradea. Mi-amintesc reacția unei doamne: „Datorită dvs. am prins aripi! Dar nu știu cât o să mă țină…” La această observație aș adăuga alta, a unui tânăr a cărui mama la fel studia mult, îndemnându-l și pe el să-i urmeze exemplul. El: „Dar, mamă, tu ai citit enorm, de ce mai ai nevoie de alte cărți ? Ca să nu pierd ceea ce am acumulat, dragul meu”. Așadar, abordând psihologia practică sau pozitivă ne situăm pe un teren al iubirii. Iar fără iubire, viața ar fi un râu fără izvor, o grădină fără flori, o poveste fără final fericit…

Revista internațională de cultură „Cervantes”: Rezumat al interviului „interzis” al profesorului – cercetător Thomas Csinta, acordat jurnalistului Geo Scripcariu, de la Radio Punct Londra

Interviul „cult” al poetei și jurnalistei francofile Lect. Dr. Doina Guriță (membră USR și UZPR) cu Thomas Csinta (profesor de modelizare matematică și matematici aplicate în științe socio–judiciare, jurnalist de investigații criminale, director și redactor șef al publicației cultural–educaționale și științifice franco–române (cu caracter academic) Jurnalului Bucureștiului

Nota redacției. (Thomas Csinta-redactor șef și director al publicației)

In memoriam–dispariția a lui Maddie McCann. Un cold–case „resuscitat”, dar fără succes. În căutarea și restabilirea unui adevăr istoric care nu există!

Reforma Justiției franceze. „Corecționalizarea” infracțiunilor criminale și „criminalizarea” infracțiunilor corecționale prin intermediul Tribunalului Criminal – un generator de erori judiciare (oficiale și oficioase)

Subiect de teză de doctorat. Teoria „abstractă” a pedicidului. Dosarul de pedicid Stéphane Moitoiret (asasinarea lui Valentin Crémault în 2008), succesor al dosarelor de pedicid Grégory Villemin (1884), Estelle Mouzin (2003) și Maddie McCann (2007), după ce în alte dosare de pedicid Christian Ranucci (nevinovat) este condamnat la moarte și executat (pentru asasinarea lui Marie-Dolorès Rambla în 1974), Dany Leprince (nevinovat) este condamnat la închisoare pe viață pentru un cvadruplu familicid în 1994 (cu un dublu pedicid – Audrey și Sandra Leprince) iar Sebastian – Florian Bălan condamnat la 30 de ani de recluziune criminală într-un alt dosar de triplu familicid în 2014 (cu un dublu pedicid – Antoine și Raphaël Bălan)

„Februarie apollonist” – Congresul Internațional al Universității Apollonia din Iași – Ediția XXXV (27 februarie – 1 martie 2025) – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe). Corespondență de la Pompiliu Comșa (Prof. univ. asoc. Univ. Apollonia, directorul ziarului Realitatea – partener media al Jurnalului Bucureștiului & directorul executiv al Trustului de Presă Pompidu – Iași)

Serviciul Internațional de Investigații Criminale (ICIS) al Jurnalul Bucureștiului în partenariat cu OPDP (Organizația pentru Apărarea Deținuților din Diaspora) la Congresul Internațional al Universității Apollonia din Iași „Pregătim viitorul promovând excelența” Ediția XXXV (2005). Sprijinul UZPR – Iași acordat proiectelor socio – judiciare în care Jurnalului Bucureștiului este implicat (direct sau indirect) prin anchetele sale private (Raportul pe anul 2024)

Etica utilizării inteligenței artificiale în educație (Profesorul Dumitru Popa, Decan al Facultății de Stiinte ale Comunicarii si Relatii Publice – Universitatea Apollonia Iași). Lucrare prezentată la Congresul Internațional al Universității Apollonia (27 februarie – 1 martie 2025) cu Jurnalului Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe, ca sursă sigură de informare)

Forma canonică (normală) Jordan (suport de curs și probleme cu soluții detaliate) pentru elevii „preparatoriști” (CUFR) și studenții în Licență (Universități) – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română, cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and Commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare)

„Etică și Intelligence” – lucrare prezentată la Sesiunea Anuală a Academiei Germano – Române din Baden – Baden (Germania) de către corespondentul nostru permanent profesorul Narcis-Stelian Zărnescu (redactorul șef al Revistei Academiei Române „Academica”, secretar științific al Secției X – Filosofie, Teologie și Psihologie a AOȘR – Academia Oamenilor de Știință din România)

Le grand concours de Grandes Ecoles d’ingénieurs „Mines – Ponts” (Les sujets de Maths & Physique – 2024). Celebrul concurs al școlilor superioare franceze de înalte studii inginerești „Mines – Ponts” (nivel Prépa/CPGE – Licență/Master). Subiectele de Matematici generale și speciale și de fizică specială propuse (Enunțuri – 2024)

Volumul 8 din ciclul de lucrări științifice (cărți) „Investigații Jurnalistice în serial” în 12 volume, „Societate & Economie” (Le 8e tome du cycle de travaux scientifiques – livres „Investigations journalistiques en série” en 12 tomes, „Société & Economie)

Volumul 5 din seria de lucrări consacrate marilor și tradiționalelor concursuri de admitere în sistemul (ultra)elitist al școlilor superioare franceze de înalte studii inginerești (la matematici și științe fizice) ale grupurilor GEIPI – Polytech, Advance, Avenir și Puissance Alpha (2020 – 2024). Les Grands Concours classiques des „Grandes Ecoles” d’ingenieurs (GEIPI – Polytech, Advance, Avenir et Puissance Apha). Maths – Sciences physiques (2000-2024)

  • Cartea Oglinzilor-Thrillerul lui Eugen Ovidiu Chirovici (tradusă în 39 de limbi, publicată în 40 de țări și vândută în aproape 500.000 de exemplare), într-o singură zi, a fost vândută în Germania în 20.000 de exemplare după apariția lui în librării. De asemenea, romanul este bestseller în Olanda și Italia. Volumul care a luat cu asalt marea piață internațională de carte, este singurul titlu al unui scriitor român ale cărui drepturi de publicare au fost vândute în 38 de țări. Scriitorul Eugen-Ovidiu Chirovici a năucit lumea literară cu primul său roman în limba engleză considerat „un fenomen editorial internațional”. (The Guardian). Până în momentul de față, drepturile de publicare au fost cumpărate în 38 de țări, printre care Marea Britanie, SUA, Germania, Franța, Italia, Spania iar criticii se întrec în elogii la adresa romanului. Cartea a fost senzația Târgului de la Frankfurt, în 2015 și a adus autorului în jur de 1,5 Mil$US. În martie 2024 a fost prezentat filmul Sleeping Dogs, în coproducție australo-americană, după romanul Cartea oglinzilor, în regia lui Adam Cooper și cu Russel Crowe în rolul principal. „Drepturile de difuzare în SUA au fost achiziționate de The Avenue/Paramount (…). Până în prezent, drepturile de difuzare în cinematografe au fost cumpărate în: România, SUA, Regatul Unit, Franța, Germania, Italia, Portugalia, Suedia, Norvegia, Danemarca, Finlanda, Spania, Rusia, Turcia, Bulgaria, Cehia, Ungaria, Polonia, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Israel, Grecia, India, Japonia, Coreea de Sud, Taiwan, America latină, Australia, Noua Zeelandă”.

„Sesiunea științifică anuală a Academiei Germano-Română din Baden-Baden – 2024” (Deutsch – Rumänische Akademie Baden-Baden e.V. – Rumänisches Institut – Rumänische Bibliothek Freiburg e.V., Landul Baden – Würtenberg, Germania) la Casa de cultură „Friedrich Schiller” din București (partener cultural – educațional al Jurnalului Bucureștiului)

„Concours – Agrégation de mathématique” (titularizare în sistemul de înățământ superior francez ultraelitist PGE/Prépa – Grandes Ecoles și în sistemul universitar LMD/Licență – Masterat – Doctorat). Subiectele de concurs (Modelizare matematică) pentru doctori în științe (matematice) – 2024

Corrigé du „Concours – Agrégation de mathématique” (titularizare în sistemul de învățământ superior francez ultraelitist PGE/Prépa – Grandes Ecoles și în sistemul universitar LMD/Licență – Masterat – Doctorat). Soluții & Raportul Juriului pentru Subiecte (de tip „concurs” – Subiecte „Zero”) propuse pentru doctori în științe (matematice) – 2024

„Concours – Agrégation de mathématique” (titularizare în sistemul de învățământ superior francez ultraelitist PGE/Prépa – Grandes Ecoles și în sistemul universitar LMD/Licență – Masterat – Doctorat). Subiecte (de tip „concurs” – Subiecte „Zero”) propuse pentru doctori în științe (matematice) și cele de „Concours de l’ Agrégation” din anii 2017 – 2023

Corrigé du „Concours – Agrégation de mathématique” (titularizare în sistemul de învățământ superior francez ultraelitist PGE/Prépa – Grandes Ecoles și în sistemul universitar LMD/Licență – Masterat – Doctorat). Soluții & Raportul Juriului pentru Subiecte (de tip „concurs” – Subiecte „Zero”) propuse pentru doctori în științe (matematice) și cele de „Concours de l’Agrégation” din anii 2017 – 2023

  • Jurnaliști români: Mihai Eminescu, Ion Oprea, Grid Modorcea, Adrian Păunescu, Neculai Constantin Munteanu, Adrian Cioroianu, Octav Pancu-Iași, George Călinescu, Vasile Sava, Cicerone Poghirc, Aurelian Titu Dumitrescu, Mircea Florin Șandru, Lucian Blaga, Constantin Pădureanu, Dumitru Tinu, Cezar Ivănescu, Fabian Anton, George Topîrceanu, Petru Codrea, Radu Gyr, Dan Culcer, Ion Anton, Dumitru Stăniloae, Mihai Cosma, Claudiu Săftoiu, Iosif Constantin Drăgan, George Băjenaru, Cleopatra Lorințiu, Ion Heliade-Rădulescu, Andrei Partoș, Ion Cristoiu, Mircea Badea, Grațian Cormoș, Aristide Buhoiu, Ioana Sava, Brândușa Prelipceanu, Nicole Valéry-Grossu, Gabriel Liiceanu, Ion Agârbiceanu, Eliza Macadan, Florian Bichir, Emil Șimăndan, Bogdan Suceavă, Adriana Săftoiu, Ioan Chirilă, Gabriela Vrânceanu-Firea, Paul Lampert, Octavian Paler, Alexandru Vianu, Dumitru Toma, Eugen Barbu, Eric Winterhalder, Cristian Mungiu, Vintilă Horia, Dan Pavel, Mircea Dinescu, Cristian Tudor Popescu, George Pruteanu, Emil Hurezeanu, Ivo Muncian, Radu Jörgensen, Lazăr Lădariu, Eugen Ovidiu Chirovici, Adrian Hoajă, Doina Drăguț, George Muntean, Barbu Catargiu, Adrian Mîrșanu, Victor Frunză, Lorena Lupu, Alexandru Candiano-Popescu, Marius Mircu, Dănuț Ungureanu, Vasile Copilu-Cheatră, Rodica Culcer, Andrei Gorzo, Zaharia Stancu, Eugen Cojocaru, Răsvan Popescu, Ion Anghel Mânăstire, Pamfil Șeicaru, Tudorel Oancea, Dorin Ștef, Paula Seling, Sabin Gherman, Marian Coman, Brîndușa Armanca, Valeriu Turcan, Teșu Solomovici, Sorin Roșca Stănescu, Tudor Octavian, Vasilica Ghiță Ene, Gabriela Adameșteanu, Radu Negrescu-Suțu, Cornel Nistorescu, Petre Got, Dumitru D. Șoitu, Geo Bogza, Dan Diaconescu, Stelian Popescu, Nicolae Carandino, Valer Chioreanu, Ioan Massoff, Corneliu Stoica, Adelin Petrișor, Ion Călugăru, Andrei Alexandru, Ludovic Roman, Radu Paraschivescu, Vasile Urechea-Alexandrescu, Elis Râpeanu, Cezar Petrescu, Ion Monoran, Thomas Csinta, Marian Odangiu, Paul Barbăneagră,…

  • Români francezi: Vladimir Cosma, Emil Cioran, Matei Vișniec, Tristan Tzara, Victor Brauner, Elvira Popescu, Gherasim Luca, Dinu Flămând, Vasile Șirli, Elena Văcărescu, Constantin Virgil Gheorghiu, Ion Vlad, Thomas Csinta, Paul Barbăneagră, Bogdan Stanoevici, Ariel Moscovici, Luminița Cochinescu, Alice Cocea, Roxana Eminescu, Irina Ionesco, Eli Lotar, Alexandre Revcolevschi, Radu Mihăileanu, Horia Surianu, Haim Brézis. Extras: Vladimir Cosma (n. 13 aprilie 1940, București) este un violonist, compozitor și dirijor francez, născut la București, România, într-o familie de muzicieni. Tatăl său, Teodor Cosma, este pianist și dirijor, mama sa, Carola, autor- compozitor, unchiul său, Edgar Cosma, compozitor și dirijor, iar una dintre bunici a fost pianistă, elevă a celebrului Ferrucio Busoni. După câștigarea primelor sale premii la Conservatorul Național de la București, Vladimir Cosma ajunge la Paris (unde emigrase unchiul Edgar), în 1963, unde își va continua studiile cu Nadia Boulanger și la Conservatorul Național din Paris. Pe lângă formația clasică, s-a simțit atras, de foarte tânăr, de muzica de jazz, muzica de film și toate formele muzicilor populare. Începând din 1964, a efectuat numeroase turnee în lume concertând ca violonist, dar, curând, se va consacra din ce în ce mai mult compoziției. Scrie diferite lucrări printre care: „Trois mouvements d’été” pentru orchestră simfonică, „Oblique” pentru violoncel și orchestră, muzică pentru scenă și balet („olpone” pentru Comedia Franceză, opera „Fantômas”, etc.). În 1968, Yves Robert îi încredințează prima muzică de film: „Alexandre le Bienheureux”. De atunci, Vladimir Cosma a compus mai mult de trei sute de partituri pentru filme de lung metraj sau serii TV. Cinematografia îi datorează numeroase succese în colaborare în special cu: Yves Robert, Gérard Oury, Francis Veber, Claude Pinoteau, Jean-Jacques Beineix, Claude Zidi, Ettore Scola, Pascal Thomas, Pierre Richard, Yves Boisset, André Cayat…