Acasă Agricultura ecologică (Agroecologie) Inter-Bio la BioFach – 2026 de la Nürnberg (Franconia Mijlocie, landul Bavaria...

Inter-Bio la BioFach – 2026 de la Nürnberg (Franconia Mijlocie, landul Bavaria – Germania) – România, poate deveni un pol de inovație în agricultura ecologică europeană – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu (USH Pro Business, președintele Inter-Bio, Walachia eHub și ACEX)  

Asociația Inter-Bio a încheiat cu succes participarea la ediția 2026 a BioFach Nürnberg, cel mai mare târg mondial pentru alimente ecologice. Prezența delegației române a reconfirmat potențialul de creștere al sectorului bio național, punând accent pe transformarea sustenabilă și valoarea adăugată a produselor locale. Momentul culminant al participării a avut loc pe data de 12 februarie, în Sala Riga, unde Inter-Bio a participat în calitate de membru în consorții europene la o sesiune specială de promovare a proiectelor strategice OrganicClimateNET și OrganicAdviceNetwork subliniind tranziția către un sistem alimentar sustenabil prin inovare și colaborare internațională. „Prezența noastră a demonstrat că proiectele nu sunt doar concepte teoretice, ci instrumente vitale pentru competitivitatea fermierilor noștri pe piața globală. Ele vizează dezvoltarea în România a două centre cu peste 20 de ferme de elită în agricultura ecologică și a unei prime rețele de consultanți dedicați exclusiv acestui tip de agricultură”, a precizat conf. dr. Costin Lianu, președintele Inter-Bio.

Evenimentul s-a desfășurat sub egida „TP Organics Science Day” cu titlul Good practices of knowledge exchange in organic” și s-a concentrat pe bunele practici în schimbul de cunoștințe din sectorul organic. Maria Gernert (Senior Officer, TP Organics) a prezentat platforma TP Organics și a eforturilor de advocacy pentru finanțarea cercetării bio la nivel european. Ulterior, au fost prezentate proiectele strategice OCN (Organic Career Network) și OAN (OrganicClimateNET). Claire Morelle (Coordonator, IFOAM Organics Europe) a prezentat proiectul OAN, subliniind importanța vizitelor încrucișate și a rețelelor de consilieri. De asemenea, Sabine Reinecke (Cercetător, FiBL) a prezentat proiectul OCN, oferind detalii privind agricultura ecologică rezilientă la schimbările climatice și rolul antrenorilor de hub (hub coaches).

Au fost prezentate studii de caz și oportunități de finanțare viitoare. De asemenea, Hans-Jörg Lutzeyer (Comisia Europeană, DG Research & Innovation) a fost prezent și a introdus apelurile pentru proiecte din domeniul agriculturii ecologice aferente anului 2026, inclusivBoosting organic farming for a competitive, sustainable and resilient farming sector”. Cei aproape 50 de participanți au discutat și analizat metode eficiente pentru transferul de cunoștințe de la fermă la fermă și consolidarea serviciilor de consiliere ecologică. Evenimentul a atras atenția partenerilor internaționali, experților în politici agricole și investitorilor interesați de modelul românesc al bio-regiunilor. Prezența membrilor consorțiilor europene a adus o valoare adăugată incontestabilă, confirmând că direcția aleasă de România prin proiectele discutate este aliniată la cele mai înalte standarde de bune practici europene,” a mai declarat conf. dr. Costin Lianu, președintele Inter-Bio.

Prin aceste demersuri, Asociația Inter-Bio continuă să faciliteze transferul de cunoștințe și să deschidă noi oportunități de export pentru operatorii ecologici români, demonstrând că trasabilitatea și calitatea sunt pilonii de bază ai brandului bio național. Nu în ultimul rând, Inter-Bio a purtat discuții cu companiile și organizațiile românești prezente la târg, facilitând contacte de export și cooperarea internațională prin stabilirea de noi parteneriate în cadrul rețelei Enterprise Europe Network (EEN), contribuind astfel la promovarea exportului produselor procesate din România.

Asociația Inter-Bio rămâne un important catalizator al inovației în sectorul ecologic, sprijinind tranziția către o agricultură inteligentă și sustenabilă prin implementarea unor proiecte finanțate la nivel european. Organizația face parte din două consorții de referință pentru agricultura ecologică din Europa. Rețeaua de consultanți dezvoltată în cadrul proiectului OAN acoperă toate cele 27 de state membre ale Uniunii Europene. În ceea ce privește proiectul OCN, consorțiul este alcătuit din 17 parteneri proveniți din 14 țări europene; totodată, rețeaua de ferme pilot—aproximativ 250 de unități—este concentrată în 12 state membre ale UE, iar consorțiul extins include și experți din țări din afara Uniunii.

Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu. președinte Inter-Bio, ACEX, Wallachia eHub și coordonator de proiecte europene de referință cu accent pe agroecologie, consultanță ecologică și inovare.

Articole asociate

Fragmentarea terenurilor agricole din România, un avantaj ignorat – Exploatare intensivă sau reziliență prin diversitate a micilor producători – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică cu caracter academic franco – română, acreditată și promovată de Economic and Commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu (președinte Inter-Bio, ACEX și Wallachia eHub)

Inter Bio – Inițiative strategice pentru dezvoltarea agriculturii ecologice și a rețelelor teritoriale ale fermierilor si consultantilor din România. Inter Bio stabilește obiective pentru anul 2026 privind noi practici ale fermierilor pentru atenuarea schimbărilor climatice – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică cu caracter academic franco – română, acreditată și promovată de Economic and Commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu (președinte ACEX, Inter-Bio și Wallachia eHub)

Inter – Bio, viitorul agriculturii începe cu ferme-pilot și rețele de consiliere – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu (președinte Inter-Bio, președinte ACEX, președinte Wallachia eHUB, prorector USH)

Viitorul fermelor ecologice în România – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu (președinte Inter-Bio, director general USH Pro Business și președinte ACEX, președinte Wallachia eHUB, director Proiect Wallachia eHUB)

Colaborările strategice între retaileri și producători de produse ecologice din România. Colaborarea transfrontalieră în sectorul clusterelor (Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu, președinte Inter-Bio, director general USH Pro Business și președinte ACEX, președinte Wallachia eHUB, director Proiect Wallachia eHUB)

Inter-Bio susține introducerea de noi reglementări de agroecologie – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică franco – română cu caracter academic, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare). Corespondență de la Conf. dr. Costin Lianu (președinte Inter-Bio, director general USH Pro Business și președinte ACEX – coordonator al proiectului „IH Bio Danubius” din cadrul Agroecology-Transect, respectiv, al proiectelor Cyrus și WeH)

Notă. Alte articole ale autorului Conf. dr. Costin Lianu în Jurnalul Bucureștiului

Nota redacției.  (Thomas Csinta redactor șef  și director al publicației)

Distincții prestigioase – Thomas Csinta (french scientist – research professor & scientific director at CUFR – Centre of French Graduate and Postgraduate advice, education and R&D, french director & chief editor at JB – Journal of Bucharest, french press attached at OADO – Organization for Human Rights Defence) pentru activitatea sa științifică în domeniile educației de excelență (sistemul elitist „Grandes Ecoles”) și a cercetării fundamentale & aplicate în științele socio – judiciare (jurnalismul de investigații criminale)

Les sujets du „Concours – Agrégation de mathématique” 2025 (titularizare în sistemul de înățământ superior francez ultraelitist PGE/Prépa – Grandes Ecoles și în sistemul universitar LMD/Licență – Masterat – Doctorat). Subiectele de concurs (Modelizare matematică) pentru doctori în științe (matematice) – 2025

Subiect de teză de doctorat în științe sociale (socio – judiciare). Incursiune în istoria execuțiilor celei de a V-a Republici Franceze (4 octombrie 1958 – 9 octombrie 1981). Modelul operatorial – spectral de investigare {sup[ps(y) – sp(y)]diag(y)} a (i)responsabilității penale în combaterea erorilor judiciare

Ziua Internațională a Drepturilor Omului (Human Rights Day/Journée internationale des droits de l’Homme) – 2025 la sediul general al OADO (Organizația pentru Apărarea Drepturilor Omului – Națiunile Unite). Imagini foto și video de la eveniment – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică cu caracter academic franco – română, acreditată și promovată de Economic and Commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare)

Ziua Internațională a Drepturilor Omului – Invitație din partea OADO (Organizația pentru Apărarea Drepturilor Omului – Ecosoc – Națiunile Unite). Marele Premiu ONU (echivalentul Premiului Nobel pentru Drepturile Omului) cu participarea OADO la evenimentul din 2028 – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică cu caracter academic franco – română, acreditată și promovată de Economic and Commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare)

Diaspora Română–în căutarea propriei sale identități. Dinamica identitară a diasporei române și abordarea gaussiană a tipologiei acesteia. Aspecte administrative și social–economice – cu Jurnalul Bucureștiului (publicație cultural – educațională și științifică cu caracter academic franco – română, acreditată și promovată de Economic and commercial mission of La Francophonie in Central and Eastern Europe ca sursă sigură de informare)